BIOGRÁFIA, SAUDOZU TOMÁS CORREIA DE OLIVEIRA KODIGU “OLI LEMORAI”

Saudozu Tomás Correia de Oliveira Alias “Oli Lemorai“

Biografia, Saudozu Tomás Correia de Oliveira Alias “Oli Lemorai“ moris iha Aldeia Vaniria, Suku Eukisi, Postu Admnistrativu Lautém, Munisipiu Lautém, iha loron 12 Dezembru 1956, Nu’udar oan husi Norberto da Costa (Matebian) no Inan Maria da Costa (Matebian).

Saudozu nu’udar oan dahuluk husi maun alin nain lima mak hanesan, Resinoko ho nia kodigu “Maun Mean” (Matebian), António de Oliveira kodigu “ USA –NOKO” (Matebian), Filomeno de Oliveira Kodigu “BADA –KAI” (Matebian), Filepe da Costa, Nai –Lesa, kodigu Boy Anan Timur (Matebian).

SAUDOZU NIA HABILITASAUN LITERARIA, Saudozu hahu eskola iha tinan 1962 nu’udar 1a klasse iha eskola primária Laivai no iha tinan 1964 1965 Saudozu kontinua nia estudu 20 no 30 klasse iha eskola kompanhia Lospalos.

SAUDOZU NIA LUTA BA LIBERTASAUN NASIONAL, Iha Loron 20 Augusto – 27 Novembru 1975, Saudozu Nu’udar Frente Armada no Kuadru Civil Ho Posto Komandante Pelotão no Grau 3 (tres) Iha Organizasaun Comite Central Fretilin – Falintil. Ne’ebe Responsavel Husi Komandante João Branco

Iha Loron 28 Novembru – 6 Dezembru 1975, Saudozu Nu’udar Frente Armada No Kuadru Militar Ho Postu Komandante Pelatão no Grau 3 (tres) Iha Organizasaun Comite Central Fretilin – Falintil, Ne’ebe Responsavel Husi Komandante Valente Soares.

Iha Loron 7 Dezembru 1975 – 28 Fevereiru 1977, Saudozu Nu’udar Frente Armada No Kuadru Militar Ho Postu Komandante Pelatão no Grau 3 (tres) Iha Organizasaun Comite Central Fretilin – Falintil, Ne’ebe Responsavel Husi Komandante Valente Soares.

Iha Loron 01 Marsu 1977 – 31 Dezembru 1978, Saudozu Nu’udar Frente Armada No Kuadru Militar Ho Postu Komandante Pelatão no Grau 3 (tres) Iha Organizasaun.

Comite Central Fretilin – Falintil. Ne’ebe Responsavel Husi Komandante Valente Soares, Iha Loron 01 Janeiru 1979 – 02 Marsu 1981, Saudozu Nu’udar Frente Armada No Kuadru Militar Ho Postu Assistente Politiku Rejiaun no Grau 2 iha organizasaun Força da Guerilha Bolsa da Resistensia. Ne’ebe Responsavel Husi Komandante Faustino Dos Santos.

Iha Loron 03 Marsu 1981 – 31 Marsu 1984, Saudozu Nu’udar Frente Armada No Kuadru Civil Ho Postu Assistente Politiku Rejiaun no Grau 2 iha organizasaun Força da Guerilha Bolsa da Resistensia. Ne’ebe Responsavel Husi Komandante Faustino Dos Santos.

Iha Loron 01 Abril 1984 – 31 Dezembru 1986, Saudozu Nu’udar Frente Armada No Kuadru Civil Ho Postu Assistente Politiku Rejiaun no Grau 2 iha organizasaun Força da Guerilha Bolsa da Resistensia. Ne’ebe Responsavel Husi Komandante Faustino Dos Santos.

Iha Loron 01 Janeiru 1987 – 31 Dezembru 1992, Saudozu Nu’udar Frente Armada No Kuadru Civil Ho Postu Assistente Politiku Rejiaun no Grau 2 iha organizasaun Força da Guerilha Bolsa da Resistencia. Ne’ebe Responsavel Husi Komandante Faustino Dos Santos.

Iha Loron 01 Janeru 1993 – 14 Setembru 1998, Saudozu Nu’udar Frente Armada No Kuadru Civil Ho Postu Assistente PolitikuRejiaun No Grau 2 iha organizasaun Commite Excutivo da Luta Frente da Clandestina Concelho Nacional da Restencia Maubere (CNRM). Ne’ebe Responsavel Husi Komandante Faustino Dos Santos

Iha Loron 15 Setembru 1998 – 25 Outubru 1999, Saudozu Nu’udar Frente Armada No Kuadru Civil Ho Postu Assistente Politiku Rejiaun no Grau 2 Iha Organizasaun CNRT Frente Politica Interna Rejiaun 1. Ne’ebe Responsavel Husi Komandante Faustino Dos Santos.

Depois Iha Era Ukun An, Primeiru Dezmobilizasaun Husi Estadu Timor-Leste ba Falintil – FDTL, Iha Loron 20 Augusto 2011. Saudozu Dezmobilizadu Ho 24 Anos Ho Postu Assistente Escalão Um (1).

Iha Loron 15 Dezembru 2012, Estadu Timor-Leste Kondekora Saudozu Ho Ordem Da Guerilha ba Escalão Um (1) 24 anos ba tempu.

Iha loron 28 Novembru 2018 Saudozu hetan kondekora husi Estadu Timor-Leste Ho Ordem Nicolau Lobato.

Iha 2001 tun husi aileu, saudozu halo servisu iha Sekretariu Estadu Solidariedade Social iha tempu primeiru governu. Saudozu hanesan Pontu Vokal ba Responsavel hodi verifika Dokumentu Veteranus 24 anus nian. ho mundansa politika ne’ebe lao, Sekretariu Estadu Solidariedade Social muda ba Minsiteriu Solidariedade Sosial, Saudozu kontinua servisu ba ministeriu refere ho estatutu funsionariu permanente ho nivel tres. Depois muda fali ba diresaun kombatente.

Iha tinan 2010 Saudozu hahu moras no konsege halo konsulta iha Surabaya no mediku espesialista sira halo identifikasaun katak Saudozu moras SCI (Struck) iha nia tulan ekor, ikus la kosenge rekopera husi moras ne’ebe iha to’o lao ladiak, hetan tan moras diabetes (ran midar).

Nune’e, iha loron 28 fulan Agusto 2020 Familia lori saudozu ba fali Hospital Nacional Guido Valadares atu tuir tratamentu, maibe baixa deit semana ida no iha loron 2 Fulan Setembru 2020, iha horas 12 : 15 OTL Saudozu hakotu Is.

Nune’e Saudozu husik hela fen kaben Sra. Juvita da Costa husi Aldeia Fainehan, Suco Fainehan , Postu Admnistrativu Fatuberliu, Munisipiu Manufahi. No husik oan hamutuk nain hitu (7), Leo da Costa Oliveira, Natalino da Costa Soares, José da Costa Pinto, Rosentino da Costa Pinto, Domingas da Costa Pinto, Domingos Sávio Pinto de Oliveira no Norberto da Costa (Matebian).

Tinggalkan Balasan